Polub nas na Facebooku!

Nasze aktualności

Co słychać w Głosie Nauczycielskim

ZNP po spotkaniu z MEiN

23 marca 2023

22 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Ze strony MEiN udział  wziął  wiceminister Dariusz Piontkowski, ZNP reprezentowali: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie Zarząd Główny ZNP – Edyta Książek, Elżbieta Markowska, Adam Młynarski. Po dwóch godzinach rozmów nastroje nie były optymistyczne. Jak ocenił Krzysztof Baszczyński, było to 120 minut dyskusji, która niewiele wniosła i na pewno w żaden sposób nie poprawi warunków pracy oraz warunków wynagradzania nauczyciel.
Tematem spotkania miało być odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli a także oceny pracy. jak przypomina „Głos Nayczycielski” ten temat wywołuje spore emocje, ponieważ ministerstwo edukacji podczas poprzedniego spotkania wycofało się z wcześniejszego porozumienia w tej sprawie. W czasie poprzednich spotkań ministerstwo – na wniosek ZNP – zgodziło się zmienić obowiązujące od 1 września 2022 r. zasady oceny pracy nauczycieli. Chodzi o to, żeby weryfikacja spełniania przez nauczycieli kryteriów oceny polegała nie na punktowaniu każdego z kryteriów (na skali 0-5 pkt., a jednego kryterium – 0-30 pkt.), ale na zasadzie “zaliczył-nie zaliczył”.
– Niestety resort podtrzymał swoją propozycję, zgodnie z którą “punkty muszą być”. Może być ich mniej, ale pozostaną. Podtrzymaliśmy więc swoje stanowisko sprzed wielu miesięcy, że jeśli biurokracji rzeczywiście ma być jak najmniej, to w ocenie pracy powinno się zrezygnować z wartości punktowej, bo punkty w niczym nie pomagają zarówno dziecku jak i nauczycielowi – poinformował wiceprezes ZG ZNP.
ZNP proponował, by Zespół zajął się problemami, które dziś najbardziej obchodzą nauczycieli, czyli płacami oraz wcześniejszymi emeryturami, ale ministerstwo odrzuciło tę propozycję.
Więcej – tutaj