ZNP domaga się 20-proc. podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia!

30 marca 2022

znp_sm_post_domagamy-sie2Wynagrodzenie polskiego nauczyciela w szczytowym punkcie kariery stanowi zaledwie 55,2 proc. średnich zarobków nauczycielskich w OECD i 54,8 proc. średniej w UE. Od stycznia 2022 r. duża część nauczycieli w Polsce otrzymuje dodatek wyrównawczy, bo ich pensja jest niższa od wynagrodzenia minimalnego! Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło o 210 zł – do 3010 zł. Młody nauczyciel z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zarabia obecnie 2949 zł brutto, czyli o 61 zł mniej niż wynosi nowa stawka dla osób bez wykształcenia i pracujących na najniższej krajowej! Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się:
* zwiększenia nakładów na oświatę i wychowanie,
* 20-proc. wzrostu wynagrodzenia nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia,
* powiązania nauczycielskich wynagrodzeń ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.
– Jeśli mamy ratować polską szkołę przed odejściem najlepszych specjalistów do innych branż i zapewnić dzieciom wsparcie dobrze przygotowanych i wykształconych nauczycieli oraz utrzymać jakość edukacji na poziomie, pensje w oświacie muszą wzrosnąć – mówił na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Oczekujemy także podjęcia rozmów w sprawie wzrostów wynagrodzenia pracowników niebędących nauczycielami.
Konferencja odbyła się 30 marca 2022 r. z udziałem przewodniczącego WZZ Forum – Oświata Sławomira Wittkowicza i prezesa Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusza Szczerby.
Więcej: https://znp.edu.pl/znp-domagamy-sie-20-wzrostu-plac-od-stycznia-2022-r/