Polub nas na Facebooku!

Nasze aktualności

Co słychać w Głosie Nauczycielskim

Przemysław Czarnek zaprzysiężony na ministra edukacji i nauki

19 października 2020

19 października prezydent RP zaprzysiągł Przemysława Czarnka, posła PiS na nowego ministra edukacji i nauki. Andrzej Duda uważa, że zadaniem nowego ministra jest m.in. przeprowadzenie zmian w podstawie programowej.
– Gratuluję nominacji i dziękuję panu ministrowi, że się tego bardzo trudnego zadania podjął – podkreślał prezydent Andrzej Duda. I dodał, że kwestie związane z edukacją i wychowaniem młodzieży mają fundamentalne znaczenie. Prezydent wyraził też  nadzieję, że połączenie resortu edukacji oraz szkolnictwa wyższego i nauki niesie “ogromną szansę systemową” i przyczyni się do lepszej koordynacji między oświatą, nauką i szkolnictwem wyższym.
Jak informuje „Głos Nauczycielski” Przemysław Czarnek ma 43 lata, jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, a od nowego roku akademickiego profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie pracy naukowej na KUL zajmował się głównie prawem konstytucyjnym. Tytuł jego rozprawy habilitacyjnej to “Wolność gospodarcza. Pierwszy filar społecznej gospodarki rynkowej”. Czarnek rozpoczął karierę polityczną stosunkowo niedawno. W 2015 r. został wojewodą lubelskim, a w 2019 r. – posłem na Sejm RP wybranym z drugiego miejsca na liście wyborczej PiS w Lublinie. Zdobył ponad 87 tys. głosów, czyli najwięcej w okręgu.
Kandydatura Przemysława Czarnka budziła dużo kontrowersji. Przypominano jego słowa wypowiedziane 13 czerwca br. na antenie TVP Info. “Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją” – grzmiał do widzów. Przemysław Czarnek był wtedy członkiem sztabu wyborczego ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy. Nowy minister edukacji i nauki okazał się także zwolennikiem “karcenia małoletnich”. Tematem tym zajmował się zresztą naukowo. W 2010 r. wygłosił referat na konferencji w Stalowej Woli. Przekonywał, że istnieje “zasadnicza różnica pomiędzy karceniem i karaniem – karcenie bywa w skrajnych przypadkach ostatecznym środkiem wychowawczym i nie może być w takim ujęciu traktowane jak zwykła, podlegająca bezwzględnej, absolutnie koniecznej i przykładnej penalizacji przemoc w rodzinie”.
Wraz z powołaniem Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki ze stanowiska ministra edukacji został odwołany Dariusz Piontkowski, a Wojciech Murdzek ze stanowiska ministra nauki i szkolnictwa.