Do końca roku szkolnego – edukacja zdalna

1 czerwca 2020

Uczniowie nie wrócą przed wakacjami do szkół – poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski. I dodał, że ma nadzieję, iż tradycyjne lekcje będą się odbywać od września.
Jego zdaniem nie ma sensu, by dzieci wracały do szkoły przed wakacjami. Szczególnie że wkrótce w szkołach rozpoczną się egzaminy, czyli i tak uczniowie mieliby przerwę w zajęciach. Uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą natomiast skorzystać z konsultacji z nauczycielami w szkole.
Jak informuje Głos Nauczycielski (www.glos.pl) MEN nie zamierza się specjalnie przygotowywać się na ewentualność kontynuowania zdalnego kształcenia także w nowym roku szkolnym. Zdaniem Dariusza Piontkowskiego, wszystko już dziś funkcjonuje w sposób odpowiedni, istnieją akty prawne regulujące kształcenie na odległość, a nauczyciele i uczniowie mogą korzystać m.in. z portalu epodreczniki.pl, na którym można znaleźć zasoby edukacyjne do pracy zdalnej. Jednocześnie minister zastrzegł, że że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie się rozwijała pandemia i czy na pewno uczniowie wrócą do szkoły od września.
„Minister edukacji przyznał, że wprawdzie dzisiaj nie wszyscy uczniowie mogą uczestniczyć na bieżąco, w czasie rzeczywistym, w zdalnych lekcjach, ale to nic nie szkodzi, ponieważ MEN tego nie zaleca. Według Dariusza Piontkowskiego, nauczyciele powinni dać uczniom czas na samodzielną pracę, by nie siedzieli przez wiele godzin przed ekranem komputera – czytamy na www.glos.pl.