Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
30 września 2016
Rok szkolny ruszył pełną parą. Poza etatowymi godzinami wielu z nas podejmuje się realizacji zajęć wykraczających poza obowiązujące 40 godzin tygodniowo. Robimy to nie tylko z pasji do nauczania, ale i dlatego, że staramy się poprawić jakość swojego życia, a więc zwiększyć zarobki. Rok szkolny to też okres wycieczek i „zielonych szkół”. I tu pojawia się problem, z którym boryka się większość z nas – obniżenie wynagrodzenia o niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Uczniowie wyjeżdżając opuszczają zajęcia, a planowane lekcje pozostają niezrealizowane. Z analogiczną sytuacją mamy miejsce gdy nauczyciel zostaje skierowany do opieki w trakcie wycieczki, a tym samym nie jest w stanie prowadzić zajęć ponadwymiarowych. Niestety, bardzo często problem ten jest rozwiązywany w następujący sposób: albo nie wypłaca się za te godziny żadnych pieniędzy, albo proponuje się nauczycielowi rekompensatę w niewielkiej części należnego wynagrodzenia. Natomiast przepisy nie pozostawiają wątpliwości w jaki sposób ta sprawa powinna zostać rozwiązana: „W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 31 sierpnia 1983 r. III PZP 33/83 (OSNCP 1984, z. 2-3, poz. 30) został wyrażony pogląd, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przewidziane w art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19 ze zm.) przysługuje nauczycielowi także w przypadku ich nieodbycia z powodu przyczyn leżących po stronie zakładu pracy.” Skierowanie nauczyciela do innych obowiązków, lub stworzenie sytuacji, w której nie jest on w stanie realizować godzin ponadwymiarowych nie jest powodem, dla którego szkoła nie miałaby wypłacić wynagrodzenia za niezrealizowane zajęcia. O ile tylko nauczyciel jest gotowy do realizacji zajęć, należy mu się wynagrodzenie. „Nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie określone w art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 ze zm.) za nieodbyte z powodu choroby godziny ponadwymiarowe”. Z powodu choroby nauczyciela, a więc w sytuacji gdy nie jest on w stanie realizować swoich obowiązków, gdy nie stawi się w miejscu pracy z przyczyn pośrednio i bezpośrednio zależnych od niego. Tylko w takiej sytuacji wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nie należy się nauczycielowi. Lecz gdy godziny ponadwymiarowe nie zostały zrealizowane z przyczyn leżących po stronie szkoły, nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku choroby lub innej przeszkody występującej po stronie ucznia. Gotowość nauczyciela do świadczenia pracy jest tu najważniejsza gdyż przeszkodę w wykonaniu pracy należy utożsamiać z przeszkodą leżącą po stronie szkoły, a do szkoły należy zorganizowanie pracy, tak by nauczyciel mógł wykonywać swoje obowiązki.
Koleżanki i koledzy. Prawo w tym przypadku stoi zdecydowanie po stronie pracownika. W wielu placówkach oświatowych nikt nie posiada wiedzy na ten temat – lub też nie chce, żeby o tym wiedziano. Dbajcie o swoje interesy. Przekazujcie tą informację swoim kolegom i koleżankom w innych szkołach. Mówcie o tym, niech każdy zna swoje prawa i w pełni z nich korzysta. Wyjeżdżacie na wycieczkę lub „zieloną szkołę” – należy Wam się wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, prowadzicie nauczanie indywidualne, a Wasz uczeń się rozchorował – należy Wam się wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe.
Jeśli o tym wiedziałeś, przekaż tą informację tym, którzy nie wiedzą.
Jeśli o tym nie wiedziałeś, ciesz się, że już wiesz, domagaj się swoich praw i przekaż tą informację tym, którzy nie wiedzą.