Uwaga! Nowy Statut ZNP już obowiązuje!
12 lutego 2020
42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP w listopadzie ub.r. przyjął kilkadziesiąt poprawek do Statutu Związku. Część z nich była podyktowana koniecznością dostosowania zapisów tego dokumentu do zmian w prawie (m.in. w ustawie o związkach zawodowych czy ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce), inne były porządkujące lub wynikały z chęci doprecyzowania sformułowań.
Wśród nich zapis o tym, że do Związku Nauczycielstwa Polskiego mogą wstępować także osoby zatrudnione na innej podstawie niż mianowanie, czy umowa o pracę. Według zmienionego statutu członkami ZNP mogą być więc także „osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia oraz mają takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy, wolontariusze, stażyści i inne osoby, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia”. Dotyczy to oczywiście osób świadczących pracę u pracodawców działających w systemie oświaty, pieczy zastępczej i szkolnictwa wyższego. Możliwość wstępowania do ZNP uzyskali również pracownicy żłobków i klubów dziecięcych.
Zmiany w statucie umożliwiły także emerytom i rencistom wybór, czy chcą kontynuować przynależność do Związku w oddziałowych sekcjach emerytów (jeżeli takie są), czy w ogniskach właściwych ze względu na dotychczasowe miejsce pracy (tak było do tej pory), ale również ze względu na miejsce zamieszkania (to nowość).
Zjazd uregulował również kwestie wysokości składek dla członków ZNP przebywających na urlopach bezpłatnych lub wychowawczych oraz wolontariuszy, stażystów, bezrobotnych i innych osób, które świadczą pracę bez wynagrodzenia i ustalił ją na poziomie 0,1 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Składkę w wysokości 1 proc. stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym będą odprowadzać osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy (zlecenie, dzieło, samozatrudnienie). Chyba że zarobią mniej – wówczas składka będzie wynosić 1 proc. ich faktycznego wynagrodzenia. Natomiast 0,5 proc. pobieranego świadczenia z ubezpieczenia społecznego wypłacanego w razie choroby i macierzyństwa wynosić będzie składka dla członków ZNP przebywających na urlopach macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim lub nieobecnych w pracy z innych usprawiedliwionych przyczyn.
Zjazd ograniczył także możliwość łączenia funkcji wicedyrektora szkoły lub innej placówki oraz prezesa ogniwa związkowego. Jednak ci wicedyrektorzy, którzy zostali już wybrani, pozostaną na stanowiskach prezesów do końca swoich kadencji.
Tekst obowiązującego Statutu ZNP: TUTAJ