Polub nas na Facebooku!

Nasze aktualności

Co słychać w Głosie Nauczycielskim

Tarcza 4.0 w edukacji

10 czerwca 2020

W ustawie przyjętej przez Sejm 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (tzw. tarcza 4.0) znowelizowano przepisy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w której wprowadzono między innymi możliwość tymczasowego przeniesienia pracownika oraz skierowania go na zaległy urlop wypoczynkowy.
Podczas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wójt, burmistrz, prezydent miasta, w tym prezydent miasta na prawach powiatu, może polecić kierownikowi podległej jednostki organizacyjnej tymczasowe przeniesienie pracownika tej jednostki do wykonywania innej pracy, niż określona w umowie o pracę, w innej jednostce, w tej samej lub innej miejscowości. (…)
-Przeniesienie dokonywane jest na czas określony – do 3 miesięcy.
– Dotyczy to pracowników niepedagogicznych, jak również nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu. Dotyczy  to pracowników niepedagogicznych oraz nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych.