Polub nas na Facebooku!

Nasze aktualności

Co słychać w Głosie Nauczycielskim

Nauczycielko, Nauczycielu – masz prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe!

6 marca 2025

Nauczycielu, jeżeli w danym tygodniu przepracowałeś ponad 40 godzin, masz prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych! Tak orzekł Sąd Najwyższy po batalii sądowej prowadzonej przez ZNP prawie 14 lat!
Wynagrodzenia tego można dochodzić przez okres trzech lat od dnia, w którym wynagrodzenie to winno było być Ci wypłacone (wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wypłaca się z dołu w ostatnim dniu miesiąca, a jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy wynagrodzenie, to wypłaca się w dniu następnym). Przerwanie biegu przedawnienia wymaga skierowania sprawy na drogę sądową.
W celu uzyskania wynagrodzenia wystosuj do dyrektora zatrudniającej Cię szkoły wezwanie według wzoru ZNP (załącznik TUTAJ).
W przypadku braku wypłaty wynagrodzenia w terminie 7 dni od dnia złożenia ww. wezwania:
1) poinformuj właściwego miejscowo prezesa Oddziału ZNP, który skieruje wystąpienie do Państwowej Inspekcji Pracy, a ta wyda dyrektorowi nakaz wypłaty wynagrodzenia
albo
2) skontaktuj się z prawnikiem, który pomoże Ci wnieść pozew do sądu pracy.
Ponadto, jeżeli dyrektor szkoły nie zapewnia Ci nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego, możesz dochodzić dodatkowych roszczeń. Nauczyciel ma bowiem prawo w każdej dobie do:
-co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, o którym mowa w art. 132 § 1 Kodeksu pracy;
– oraz do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego na zasadach określonych w art. 133 § 1 Kodeksu pracy.
Jak wskazuje Sąd Okręgowy w Legnicy w wyroku z 20.12.2012 r., V Pa 203/12 szkoła, która nie zapewnia nauczycielowi tego odpoczynku winna zapłacić na rzecz nauczyciela stosowane zadośćuczynienie. O fakcie naruszania Twojego prawa do nieprzerwanego odpoczynku także poinformuj prezesa Oddziału ZNP albo prawnika.
Członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego pomoc prawną (w tym pomoc w sporządzeniu pozwów) mogą uzyskać w okręgach ZNP, które zatrudniają prawników specjalizujących się w prawie pracy i prawie oświatowym.
Więcej na znp.edu.pl