Nauczyciele mają głos – pikieta
25 września 2016
Nie mogąc pozostawać obojętnym na szkodliwe zmiany w edukacji proponowane przez Ministerstwo kierowane przez Panią Annę Zalewską, już 10 października zapraszamy na pikietę, która odbędzie się przed gmachem urzędu wojewódzkiego. Organizatorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, a pikiety obędą się w każdym mieście wojewódzkim.
Chcielibyśmy pracować w stabilnym systemie, który daje bezpieczeństwo i pozwala realizować cele edukacyjne bez niepotrzebnych rewolucji, które jak wiemy z historii zawsze niosą za sobą dużą ilość ofiar. Edukacja wymaga dofinansowania, a nie zwiększania kosztów niemających wpływu na jej poziom. A to właśnie poziom nauczania jest dla nas najważniejszy. Dobre rozwiązania wypracowuje się latami, a nie z dnia na dzień. Chcemy udoskonalać system, chcemy go rozwijać tak by ewoluował i stawał się coraz doskonalszy, ale to wymaga czasu. Wywrócenie wszystkiego do góry nogami, tylko ten czas wydłuży, a nikt nie da pewności, że zmiana ta przyniesie oczekiwane korzyści. Tym samym, tak drastyczne eksperymentowanie na żywym organizmie niesie za sobą ryzyko niepowodzenia – obniżenia jakości nauczania. I to, co dla każdego pracującego bardzo ważne – stabilne, dające satysfakcję zatrudnienie, które pozwala na skupieniu się na pasji (nauczanie), a nie na myśleniu o tym jak związać koniec z końcem.
Nie pozostawajmy obojętni na poziom edukacji w Polsce i warunki pracy nauczycieli. Jeśli chcemy by było lepiej, musimy o tym mówić, musimy pokazywać swoją aprobatę i niezadowolenie. Musimy pamiętać, że jako obywatele też mamy głos. W 1793 roku w Grodnie podczas obrad posłowie postanowili milczeć, co zostało potraktowane jako zgoda na drugi rozbiór Polski. Jeśli nie chcecie żeby z powodu milczenia decyzje były podejmowane poza nami, przyjdźcie 10 października na pikietę pod urzędem wojewódzkim. Więcej głosów, większa siła, dlatego nie przychodźcie sami, weźcie kolegów i koleżanki, sąsiada i sąsiadkę, rodzinę, rodziców Waszych uczniów i wszystkich, którym nie jest obojętny los edukacji w Polsce.