Polub nas na Facebooku!

Nasze aktualności

Co słychać w Głosie Nauczycielskim

MEN szuka łamistrajków, którzy będą nadzorować egzaminy!

13 marca 2019

Czy uczniowie napiszą egzamin ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny nadzorowani nie przez nauczycieli, których dobrze znają, ale wyłącznie przez pedagogów z innych szkół? To stanie się możliwe, jeśli minister edukacji Anna Zalewska podpisze dwa rozporządzenia – czytamy na stronie www.glos.pl.
Jak wyjaśnia „Głos Nauczycielski” na swojej stronie chodzi o opublikowany przez MEN projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. Resort Anny Zalewskiej chce w obu dokumentach dopisać przepis mówiący, że „w przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty (albo odpowiednio: gimnazjalny lub maturalny – przyp.red.), w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele”. Według obecnych przepisów, dyrektor – jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego – powołuje spośród członków zespołu zespoły nadzorujące przebieg egzaminu w poszczególnych salach. W skład każdego zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej 2 nauczycieli, w tym co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin oraz co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w innej placówce. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, wszyscy nauczyciele nadzorujący egzaminy będą mogli pochodzić z innych szkół i placówek.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował o pilne wycofanie ww. projektów z procesu legislacyjnego, ze względu na występujące w ich treści fundamentalne wady prawne.
– Na gruncie obecnie obowiązujących norm prawnych nauczyciel nie jest zobowiązany do wykonywania obowiązków na rzecz podmiotu, który nie jest jego pracodawcą. Zgodnie z treścią art. 42 ust. 2b KN nauczyciel jest zobowiązany do wykonywania określonych czynności związanych z przeprowadzaniem egzaminów, ale tylko na rzecz tej szkoły w której jest on zatrudniony – mówi wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński.