Polub nas na Facebooku!

Nasze aktualności

Co słychać w Głosie Nauczycielskim

MEN pisze do nauczycieli i obiecuje, obiecuje…

10 stycznia 2019

Zmienimy przepisy o ocenie pracy nauczyciela, dodatku za wyróżniającą pracę i wzmocnimy finansowanie dodatkowych zajęć dla uczniów – obiecuje minister edukacji Anna Zalewska w liście wystosowanym do nauczycieli. W liście tym  minister edukacji także podziękowała nauczycielom za wspólne wdrażanie reformy. Jednocześnie zapowiedziała zmiany w ustawie Karta nauczyciela, które zostaną wprowadzone na wniosek środowisk nauczycielskich.
– Odpowiadając na Państwa postulaty, od stycznia 2019 r. podejmę, we współpracy z nauczycielskimi związkami zawodowymi, działania zmierzające do zmiany przepisów Karty Nauczyciela dotyczących oceny pracy oraz zasad przyznawania dodatku za wyróżniającą pracę. Powrócimy do wcześniejszych zasad oceny pracy, natomiast o dodatek za wyróżniającą pracę będą się mogli ubiegać wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego – napisała w liście szefowa MEN.
Powrotu do starych zasad oceniania oraz przyznanie prawa do dodatku za wyróżniająca pracę wszystkim nauczycielom, a nie tylko dyplomowanym, domagamy się już od miesięcy! Alarmowaliśmy także, że w szkołach łamane są przepisy dotyczące czasu pracy nauczycieli po likwidacji tzw. „karcianek”.

– W związku z tym zwiększę w ramowych planach nauczania liczbę godzin do dyspozycji dyrektora, aby wzmocnić finansowanie dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania ucznia – obiecuje minister Zalewska.
Dlaczego dopiero teraz, skoro dyskusje na temat absurdalnego systemu oceniania, krzywdzącego prawa do dodatku tzw. 500+dla dyplomowanego oraz naciągania lub wręcz łamania przepisów dotyczących m.in. udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Czyżby panią minister przestraszyła determinacja środowiska nauczycielskiego i woli zamknąć kilka frontów sporu w roku wyborczym?
Dziś (10.01) spotkanie z minister edukacji w Centrum „Dialog”. Mamy nadzieję usłyszeć konkrety, także w kwestii podwyżek płac. Dziś także zarząd Główny podejmie decyzję w sprawie formy protestu, jeśli nasze postulaty płacowe nadal będą przez lekceważone.
Cały list – TUTAJ