Kto będzie mógł pracować w komisjach egzaminacyjnych? Minister edukacji podpisała rozporządzenie
3 kwietnia 2019
MEN wprowadziło zmiany do kontrowersyjnych projektów nowelizacji rozporządzeń w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego – informuje „Głos Nauczycielski” na swojej stronie internetowej (www.glos.pl). Resort Anny Zalewskiej chciał w dokumentach dopisać przepis mówiący, że “w przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty (albo odpowiednio: gimnazjalny lub maturalny – przyp.red.), w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele”.
Tymczasem podpisane rozporządzenia przewidują, że nadzorować egzaminy będą mogły także “osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela”. Nawet, jeśli nie przepracowały nawet jednego dnia w szkole!
Ministerstwo edukacji spieszy się, by jak najszybciej opublikować rozporządzenia. Dlatego znalazły się w nich błędy. Najpoważniejszy dotyczy obowiązku organizacji szkoleń dla osób spoza szkoły, które znajdą się w zespołach nadzorujących. Przepis mówi, że “dla nauczycieli, o których mowa w ust. 3a (czyli nauczycielach spoza szkoły – przyp.red.), przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przeprowadza szkolenie w zakresie organizacji egzaminu” ósmoklasisty, gimnazjalnego lub maturalnego. Nie musi to jednak oznaczać, że podobne szkolenie trzeba będzie zorganizować osobom “z ulicy”, które mają “kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela”. Przepis jest niejasny – czytamy na www.glos.pl.
Rozporządzenia MEN są reakcją na zapowiedź strajku w oświacie, który ma się rozpocząć 8 kwietnia br. i trwać do odwołania. Egzamin ósmoklasisty jest zaplanowany między 15 a 17 kwietnia br., egzamin gimnazjalny między 10 a 12 kwietnia, a maturalny – od 6 maja br.