Agnieszka Dudzińska nowym rzecznikiem praw dziecka?
25 października 2018
Sejm wybrał rzecznika Praw Dziecka. We wtorkowym głosowaniu (23.10.2018 r.) posłowie zdecydowali, że funkcję tę będzie pełniła Agnieszka Dudzińska. Zastąpi ona Marka Michalaka, który sprawował urząd RPD przez dwie kadencje.
Kandydaturę Dudzińskiej zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Wtorkowe głosowanie było już drugim, w którym Agnieszka Dudzińska kandydowała na urząd RPD. W pierwszym (na początku października br.) nie otrzymała wymaganej większości głosów. We wtorkowym głosowaniu poparło ją 232 posłów, 184 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu (wymagana większość to 210 głosów).
Pierwsze podejście do wyboru rzecznika Praw Dziecka było jeszcze we wrześniu. Kandydowali wówczas na ten urząd: Ewa Jarosz (z poparciem PO, Nowoczesnej i PSL), Paweł Kukiz-Szczuciński (rekomendowany przez Kukiz’15 i Sabina Zalewska (z rekomendacji PiS). Dwoje pierwszych kandydatów nie otrzymało wystarczającej liczby głosów, a Sabina Zalewska, której zarzucono, że dopuściła się plagiatu, wycofała zgodę na kandydowanie tuż przed głosowaniem.
Według Wikipedii „Agnieszka Dudzińska Ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, specjalizując się w socjologii polityki i metodologii socjologii. W 2009 r. obroniła tam doktorat z socjologii pt. >>Reprezentacja polityczna w Polsce na różnych szczeblach systemu władzy<<. W latach 2013–2014 była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych”.
Rzecznika Praw Dziecka powołuje Sejm za zgodą Senatu.
Kadencja obecnie pełniącego obowiązki RPD Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Będzie on jednak sprawował urząd do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.