List do Pracowników Oświaty, Rodziców i Uczniów

26 kwietnia 2019

Koleżanki i Koledzy, Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Od soboty, 27 kwietnia, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Przez 19 dni setki tysięcy pracowników oświaty – nauczycieli i pracowników niepedagogicznych – wspólnie z rodzicami
i uczniami uczestniczyło w największej lekcji wychowania obywatelskiego ostatnich dekad.
Protestowaliśmy nie tylko z powodu niskich, uwłaczających godności zawodu płacom, które nie pozwalają nam na utrzymanie rodzin, ale także chcieliśmy pokazać, w jak opłakanym stanie znajduje się dziś edukacja. I wykrzyczeć, że jeśli nic się nie zmieni, będzie tylko gorzej. Protestowaliśmy, bo zależy nam na dobrej edukacji, bo chcemy pracować w warunkach odpowiadających wyzwaniom XXI w., bo przeładowane podstawy programowe każą nam traktować uczniów jak roboty, którym w krótkim czasie można wdrukować
w pamięć dowolną wiedzę, bo szkoła bez czasu na wyjaśnianie, doświadczanie, indywidualizowanie, budowanie relacji, to atrapa!
Koleżanki i Koledzy,
dziękujemy za to, że podjęliście strajk i wytrwaliście w nim tak długo. Strajk to najbardziej ekstremalna forma protestu. Zdajemy sobie sprawę, jak ogromnym jest obciążeniem, szczególnie kiedy trwa bez mała trzy tygodnie. Był to największy protest środowiska od dekad, największy strajk w XXI w., w którym uczestniczyło ponad pół miliona osób w kilkunastu tysiącach placówek oświatowych. To wydarzenie, które przejdzie do historii oświaty.
Szanowni Rodzice,
jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie, jakie okazywaliście nam każdego dnia. Za dobre słowa, napisy na chodnikach, transparenty, maile, wizyty w szkołach, manifestacje poparcia przed szkołami i na ulicach. Bardzo dziękujemy. Bez Was trudno byłoby nam wytrwać tak długo.
Drodzy Uczniowie,
Wam również dziękujemy. Za zrozumienie, za to, że pozwoliliście nam przeprowadzić tę największą lekcję wychowania obywatelskiego. W tym roku gimnazjaliści na egzaminie mieli napisać rozprawkę o tym, czy warto bronić swoich przekonań. Swoją postawą staraliśmy się Wam pokazać, że warto.
ZNP zawiesza strajk, ale go nie kończy. O dziś rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu protestu:
• w czerwcu zorganizujemy prawdziwy okrągły stół edukacji,
• rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego – mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym system edukacji w naszym kraju,
• zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.
Program „Szkoła na szóstkę” to:

• wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB,
• odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister ),
• kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej,
• zmniejszenie biurokracji w szkołach,
• zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli,
• wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.
Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, czym jest prawdziwa zawodowa i społeczna solidarność. Nasz protest wsparli wybitni ludzie kultury, sztuki, dziennikarze, prawnicy, służby mundurowe, piloci, kolejarze. I rzesze Polek i Polaków, którym nie jest obojętny los przyszłych pokoleń. Słowa wsparcia płynęły także z zagranicy. To dla nas zobowiązanie do tego, żeby walczyć nadal. Dlatego deklarujemy: nie składamy broni! Od jutra
zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku.

Ewa Bielińska,
prezes Oddziału ZNP Warszawa-Śródmieście

Warszawa, 26 kwietnia 2019 r.